تاثیر کرونا بر بویایی را بدانید!

تاثیر کرونا بر بویایی

تاثیر کرونا بر بویایی و هرچیزی که در رابطه با آن باید بدانید. کرونا و یا به اصطلاح کوید 19، در سال 2019 از ووهان چین شیوع پیدا کرد و باعث شد زندگی مردم بعد از همه گیری 100 سال پیش دوباره درگیری یک بیماری همه گیر دیگر شود. ویروس کرونا معمولا ریه افراد را تحت هدف قرار می دهد. به عنوان مثال باید بگوییم که این ویروس دقیقا می تواند نشانه های مشابهی را مثل ویروس سرماخوردگی در بدن افراد ایجاد نماید. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که ویروس کرونا تاثیراتی را نیز می تواند بر حس بویایی داشته باشد. در این مطالعه ما می خواهیم تاثیر کرونا بر بویایی را بررسی کنیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید تا در این خصوص نکاتی را خدمت شما مطرح سازیم.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته، کرونا می تواند بر سلول های عصبی مربوط به بینی تاثیراتی داشته باشد. در پی این تاثیر می توانیم شاهد از بین رفتن حس بویایی در بسیاری از افراد باشیم. در واقع نورون های عصبی مربوط به بینی می توانند بوی استنشاق مربوط به اطراف را جذب کنند. والبته این مورد درحکم یک پیام به مغز فرستاده می شود. یک سری سلول های دیگر به نام سلول های پشتیبان نیز وجود دارند. این سلول ها می توانند به دور نورون های مربوطه بپیچند  و از نظر ساختاری و سوخت و ساز از نورون های مربوطه پشتیبانی نیز به عمل آورند.

بررسی تحقیقات در خصوص ارتباط کرونا و بویایی

در تحقیقاتی، پزشکان متوجه شدند که اگر کرونا بتواند بر سیستم بویایی فرد آسیب وارد کند می تواند به راحتی وارد سیستم مغزی و عصبی فرد نیز شود. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که ویرویس کرونا از طریق عملیات مستقیم نمی تواند بر نورون ها تاثیر داشته باشد ولی این ویروس به طور منظم تمرکزش بر روی سلول های پشتیبان می باشد. وقتی سلول های پشتیبان به طور کلی آسیب ببینند، می توانیم در نظر بگیریم که این امر به سلول های عصبی مربوط به بویایی آسیب بسیار زیادی نیز رسانده است.

بیشتر بخوانید : تفاوت جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

بهبودی حس بویایی بعد از کرونا

بعد از اینکه فرد از کرونا نجات یابد، در طول چندین هفته می تواند طول بکشد تا حس بویایی و چشایی فرد تحت بهبودی قرار گیرد. معمولا براساس تحقیقات نشان داده شده که حدود 80 درصد افرادی که از کرونا رها یافتند، توانستند بعد از یک ماه دوباره حس بویایی خودشان را بدست آورند البته افراد نباید انتظار بسیار زیادی داشته باشند. بنا برتحقیقات گفته شده، ویروس کرونا مثل ویروس سارس می تواند ریه و سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار دهد پس نباید در نظر داشته باشید که به سرعت سیستم بویایی شما به حالت اولیه خودش برگردد.

از دست دادن حس بویایی چه عواقبی دارد؟

حس بویایی نیز یکی از احساسات و حواسی است که خداوند به انسان هدیه کرده است پس اگر آن را از دست دهیم ممکن است در برخی وقایع مثل گازگرفتگی و آتش سوزی دچار مشکلاتی نیز شویم. نکته مهم این است که برای بهبود حس بویایی شما می توانید به پزشک مراجعه نمایید. در ادامه نوشته تاثیر کرونا بر بویایی می خواهیم تا توصیه های پزشک را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

بررسی روش های درمانی حس بویایی بعد از کرونا

در خصوص درمان حس بویایی بعد از کرونا روش های زیادی وجود دارد. معمولا انسان می تواند برای درمان حس بویایی اش از موادی شروع کند که بوی تندی دارند. در این حالت می توانیم به قهوه و یا برخی عطرها و یا روغن های گیاهی نیز اشاره داشته باشیم. این مواد آن قدر کیفیت مناسبی دارند که بتوانند بدون هیچ مشکلی حس بویایی شما را بر گردانند، پس نیازی به نگرانی برای حس بویایی نخواهید داشت و باید این مورد را در نظر بگیرید.

تاثیر کرونا بر حس بویایی

پزشک چه توصیه هایی برای بهبودی حس بویایی دارد؟

معمولا نشانه های بیماری های تنفسی مثل کرونا و سارس و سرماخوردگی در یک دسته قرار می گیرند. شما باید به این مورد توجه داشته باشید که پزشک می تواند به شما داروهای ضد عفونت و ویروس تجویز کند. به خصوص عفونتی که از طریق کرونا وارد بدن شما شده، می تواند از همین طریق نیز بهبود یابد. نکته دیگر استفاده از واکسن ها می باشند. معمولا واکسن های کرونا به ترتیب شامل، فایزر، سینوفارم، آسترازنکا، اسپوتنیک و دیگر موارد هستند. تمامی این واکسن ها می تواند باعث جلوگیری از بروز نشانه های کرونا شود. باید در نظر داشته باشید که این واکسن ها زمانی که به کرونا مبتلا نشده اید، اثرات زیادی می توانند داشته باشند.

ولی بعد از کرونا در صورت ابتلا باید صبر کنید تا بیماری شما بهبود یابد و بعد به سراغ زدن واکسن بروید. نکته دیگر این است که شما می توانید برای تقویت حس بویایی به سراغ استفاده از بخور بروید. معمولا بخارهایی که دستگاه بخور ایجاد می کند باعث می شود تا سیستم تنفسی شما تغییراتی نماید البته باید در نظر داشته باشید که سیستم تنفسی هر فرد نیز نسبت به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید : بهترین جراح انحراف بینی در تهران

نتیجه گیری

در این مقاله ما تاثیر کرونا بر بویایی را بررسی کردیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دادیم. باید بدانید که کرونا به طور کلی سیستم های تنفسی را هدف قرار می دهد. در صورتی که به کرونا مبتلا شدید بعد از بهبودی تان سیستم تنفسی شما نیز در عرض چند هفته بهبود می یابد. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)