درمان انحراف بینی

امروزه عمل جراحی بینی به دو منظور صورت می گیرد یکی به دلیل ایجاد یک ظاهر زیبا در بینی افراد و دیگری درمان انحراف بینی و برای رفع مشکلات و عیب های بینی که انواع مختلفی را دارد انجام می شود ، یکی از بیشترین مشکلاتی که موجب می شود افراد اقدام به انجام عمل جراحی کنند انحراف بینی می باشد ، اگر بخواهیم انحراف بینی را برای شما معنی کنیم باید اول از همه چیز باید ابتدا به توصیف ظاهری یک بینی سالم بپردازیم ، یک بینی سالم و بدون هیچ اشکالی با استفاده یک تیغه غضروفی به دو حفره تقسیم می شود که اندازه هر کدام از این حفره ها با هم یکسان و برابر می باشند ، اما اگر این تیغه های غضروفی به سمت یکی از حفره های دیگر انحراف داشته باشد موجب از بین رفتن اندازه مساوی حفره ها با هم می شوند که به این پدیده انحراف بینی گفته می شود .

به طور کلی مشکل انحراف بینی به دلایل مختلفی مانند ژنتیک وراثتی و یا به دلیل آسیب های فیزیکی به وجود می آید ، از دیگر مشکلات بینی را می توان به عدم یکسان بودن حفره های بینی افراد می توان به بسته شدن یکی از حفره های بینی ، مشکلات تنفسی ، خر و پف ، خونریزی و یا عفونت های سینوسی اشاره نمود . در ادامه قصد داریم شما را با درمان انحراف بینی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

انحراف بینی چیست ؟

دیواره های غضروفی را همان تیغه بینی و یا همان SEPTUM می باشد که این تیغه بینی در مرکز بینی افراد قرار می گیرد ، این دیواره مجاری بینی افراد را با هم ادغام می کند ، مجاری بینی معمولا از اندازه برابری با هم برخوردار می باشد ، یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای افراد به وجود می آید انحراف تیغه بینی می باشد که بسته به شدت و ضعف با عوارض گوناگونی در افراد همراه می باشد ، همچنین درمان انحراف بینی نیاز به انجام عمل جراحی بینی و یا سپتوپلاستی دارد ، این عوارض در شرایط حاد خود زندگی روزمره افراد را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد .

بیشتر این مشکل را با سردرد ، گرفتگی بینی و یا سینوزیت می شناسیم ، این مشکل که نسبتا شایع می باشد که از عمل های جراحی برای درمان آن ها استفاده می شود که می تواند با یک شکستگی ساده در بینی و یا یک تصادف این مشکل به وجود بیاید . به طور کلی انحراف بینی علائم خاصی را در افراد ایجاد نمی کند اما مشکلات شدیدی را برای افراد به وجود می آورد که در طول این مدت زمان می تواند برای فرد بسیار آزار دهنده و یا دردناک باشد و افراد را آماده سینوزیت و یا سرما خوردگی می کند .

ساختار تیغه بینی و نقش آن

همان طور که در بالای مقاله گفته ایم تیغه بینی به بافتی غضروفی یک یا دو میلی متری گفته می شود که بیشتر حفره بینی افراد را به دو بخش مساوی تقسیم می کند ، این مشکل در جلوگیری از گرفتگی های بینی کاملا تاثیر گذار می باشد و توزیع هوای ورودی در بینی و جریان هوا در بینی در حفره بینی را امکان پذیر می سازد ، به همین دلیل یکی از مهم ترین کاربرد های تیغه بینی در افراد از انتقال عوامل مختلفی مانند عوامل بیماری زا از مجرای دیگر به مجرای دیگر جلوگیری خواهد کرد .

در صورتی که سپتوم به درستی قرار بگیرد درگیر شدن یکی از مجاری تنفسی به ویروس ها ، میکروب ها و دیگر عوامل بیماری به دلیل آلوده شدن به مجرای دیگر اتفاق نخواهد افتاد ، همچنین فرم تیغه بینی در تعیین شکل های ظاهری افراد نیز نقش بسیار زیادی را دارد .

علت ایجاد تیغه بینی

به طور کلی علت ایجاد انحراف تیغه بینی در افراد می تواند مادر زادی و یا ارثی باشد ، به همین دلیل بسیاری از افراد به دلیل صدمات فیزیکی در دوران جنینی و یا در دوران تولد ، ضرب و شتم و یا بروز آسیب های احتمالی ، شکستگی ها به دلیل تصادف در فعالیت های ورزشی به وجود می آید که این عوارض می توانند بر روی کج بودن تیغه بینی تاثیر گذار باشند .

دلایل انحراف بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عوامل ارثی و یا ژنتیکی
 • آسیب های ایجاد شده فیزیکی ثانویه که بیشتر در زمان ورزش کردن و یا به دلیل تصادف به وجود بیاید ، در این موارد بیشتر تیغه بینی که از نوع استخوانی و یا غضروفی می باشد دچار شکستگی می شود و زوایای نا منظرم تری را در افراد به وجود می آورد .
 • آسیب های جنینی در روز های اول تولد که بیشتر به دلیل مشکلات مربوط به زایمان ایجاد می شود ، انحراف بینی در زمان آغاز تولد بیشتر چربی می باشد و در بخش های قدامی بینی فرد رخ می دهد ، به همین دلیل بیشتر شدن سن در افراد می تواند در تغییر فرم و شدن انحراف بینی تاثیر خود را بگذارد .

نشانه های انحراف بینی

به طور کلی انحراف غضروف بینی در افراد بیشتر یک عارضه کاملا کم خطر و یا خفیف می باشد ، با این وجود یکی از مهم ترین علائم انحراف تیغه بینی در افراد را می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سردرد های پی در پی
 • سرما خوردگی های مزمن در افراد
 • عفونت سینوس های فرونتال
 • داشتن مشکلات تنفسی مخصوصا از طریق بینی
 • مشکلات زیاد در کیفیت و دمای هوای وارد شده از طریق مجاری تنفسی فرد
 • خشکی دهان در افراد مبتلا به انحراف تیغه بینی
 • عفونت سینوس های ماگزیلاری
 • خون دماغ شدن و یا خونریزی افراد
 • اختلال در بویایی
 • گرفتگی دائمی و یا طولانی مدت مجاری تنفسی در بینی افراد
 • خشکی پی در پی غشاء مخاطی یکی از مجاری های تنفسی
 • آپنه خواب

همچنین نشانه های انحراف بینی در افراد می تواند با درد نیز همراه باشد ، اگر دچار خونریزی و یا عفونت های سینوسی پی در پی شده اید به شما پیشنهاد می کنیم که با استفاده از عمل جراحی بینی این مشکل را حل کنید .

آپنه خواب چیست ؟ 

یکی دیگر از اختلالات که موجب وقفه در نفس کشیدن و یا به هم خوردن فاصله زمان دم و یا باز دم مخصوصا در زمان خواب می شود آپنه خواب می باشد ، وقفه در تنفسی به دلیل وجود اختلال آپنه خواب بسیار کوتاه می باشد و حدود 10 یا 30 ثانیه طول می کشد ، اختلال آپنه خواب نوعی احساس خفگی را برای افراد به همراه دارد و فرد را در طول خواب بیدار می کند ، این مشکل افراد دارای اضافه وزن ، سالمندان و یا افرادی که مبتلا به اختلالات انحراف بینی کجی تیغه بینی را در افراد بیشتر می کند ، درمان نکردن این مشکلات ممکن است که خطر ابتلا به بیماری فشار خون در افراد بیشتر کند .

چگونگی تشخیص انحراف بینی

برای تشخیص درست انحراف بینی در افراد پزشک جراحی بینی با استفاده از ابزاری به نام اسپکلوم در ابتدای مجاری بینی به طور کاملا دقیق مورد معاینه قرار می گیرد ، این ابزار ها وسیله هایی هستند که مجاری بینی را باز می کنند ، که این کار برای بررسی محل و حالت قرار گیری تیغه بینی و تاثیر آن ها در اندازه مجاری تنفسی انجام می شود ، در بسیاری از موارد نشانه ها و تشخیص انحراف بینی به سادگی امکان پذیر می باشد که در همچنین مواردی ممکن است که پزشک جراح انجام آندوسکپی و یا سینی اکسن را برای شما تجویز کند .

همچنین از طرفی دیگر پزشک جراحی بینی در طول معاینه های فیزیکی و یا مشاوره های آنلاین سوالاتی را درباره کیفیت خواب ، مشکلات سینوسی ، مشکلات تنفسی و یا خرو پف می پرسد . این نکته را به یاد داشته باشید که انحراف تیغه بینی امکان خونریزی های مداوم و عفونت های حاد را برای افراد به دنبال خواهد داشت ، پس در صورت ایجاد چنین مشکلاتی بهتر است که در مراحل اولیه عمل جراحی از طریق مشاوره های رایگان و یا رفتن به مطب پزشک جراح با پزشک خود مشورت فرمایید .

روش های مختلف درمان انحراف بینی

یکی از شناخته ترین روش های درمان انحراف بینی در افراد را می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سپتوپلاستی : عمل جراحی سپتوپلاستی و یا همان اصلاح تیغه بینی در مواردی کاربرد دارد که نفس کشیدن فرد بیمار دچار مشکل شود و استفاده از دارو برای درمان آن کاربردی نداشته است .
 • سپتورینوپلاستی : در اصطلاح عمل جراحی بینی سپتورینوپلاستی همان ترکیبی از عمل جراحی زیبایی و عمل جراحی تیغه بینی می باشد ، برای انجام عمل جراحی سپتورینوپلاستی از بی هوشی های کامل استفاده می شود .
 • ترینوپلاستی : در عمل جراحی بینی به روش تریبنوپلاستی ، پزشک جراحی بینی بخش کوچکی از شاخک را می برد و آن را به طور کامل می سوزاند ، یک نوع دیگر از عمل جراحی بینی وجود دارد که پزشک جراح بینی در آن بخش های اضافی استخوان بینی فرد را بر می دارد و مجرای تنفسی در افراد بزرگ تر خواهد شد ، این عمل جراحی بیشتر به صورت کاملا سرپایی و یا با استفاده از بی حسی های موضعی صورت می گیرد .
 • تراش بافت های مخاطی بینی : در عمل جراحی بینی به روش تراش بافت های مخاطی بینی ، قسمتی از استخوان بینی افراد و غضروف آن برداشته خواهد شد و به همین شکل انحراف بینی و یا تیغه بینی برطرف خواهد شد ، این عمل جراحی به وسیله بی هوشی کامل انجام می شود و بعد از عمل جراحی فرد بیمار به مدت یک یا دو روز بستری خواهد شد .

همان طور که در بالای مقاله گفته ایم عمل جراحی انحراف بینی ممکن است که از طریق بی حسی و یا بی حسی کامل صورت گیرد ، همچنین با توجه به خطرات احتمالی و یا عوارض جانبی به دلیل بی هوشی های عمومی برخی از افراد گزینه بی حسی های موضعی را برای این عمل جراحی بینی انتخاب نمایند .

عمل جراحی انحراف تیغه بینی به همراه بی حسی های موضعی یک عمل کم خطر و بسیار رایج می باشد ، در بسیاری از موارد خطرات احتمالی از به کار گیری دارو های بی هوشی می باشد .

عمل جراحی انحراف بینی معمولا چقدر طول خواهد کشید ؟ 

عمل جراحی بینی و یا همان سپتوپلاستی به مدت 90 دقیقه طول خواهد کشید و همچنین با توجه به تمایل و یا شرایط عمومی افراد بیمار ، فرد تحت بی هوشی کامل و یا بی حسی های موضعی قرار می گیرد ، در طی عمل جراحی بینی ، پزشک جراحی بینی تیغه را برش می دهد و استخوان و غضروف اضافی را خارج خواهد کرد .

 

به همین ترتیب تیغه بینی صاف خواهد شد و مجرا نیز باز می شود ، بعد از انجام این عمل جراحی ممکن است که پزشک جراح برای حمایت از تیغه های بینی در هر کدام از مجاری بینی از آتل های سیلیکونی استفاده کنند و در آخر محل بریدگی بخیه خواهد خورد .

روش های پیشگیری از انحراف بینی

به طور کلی برای پیشگیری از انحراف بینی به دلیل تصادف و یا آسیب های فیزیکی حتما لازم است که تا جایی که می توانید احتیاط کامل را داشته باشید که در ادامه شما را با از جمله اقدامات احتیاطی پیشگیری از انحراف بینی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید :

 • حتما در زمان رانندگی رانندگی و حضور در خودرو از کمربند ایمنی استفاده نمایید .
 • استفاده از کلاه های ایمنی و محافظ صورت در زمان فعالیت هایی مانند موتور سواری ، اسکی ، کاراته ، فوتبال و دوچرخه سوار و دیگر موارد

کلام آخر

به طور کلی مشکلاتی مانند انحراف بینی در حالت های خفیف خود مشکلاتی را برای افراد ایجاد نکرده است و هیچ نیازی به درمان نمی باشد ، در بسیاری از موارد در ناحیه تیغه بینی عوارض ثانویه ای را به وجود می آورد که از جمله آن ها را می توان به مشکلات تنفسی ، عفونت های ناشی از سینوس ، خون دماغ و یا آپنه خواب اشاره کرد ، در موارد بسیار حاد تر انحراف تیغه بینی عمل جراحی بینی تنها گزیه درمانی به کار می آید ، از این که ما را تا آخر مقاله درمان انحراف بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)