چگونگی شستشوی بینی با آب نمک

درمان سرماخوردگی با آب نمک

نحوه صحیح شستشوی بینی با آب نمک

برای شستشوی حفره های بینی و مجرای تنفسی خود که احتمالا ویروس یا عفونت ناشی از سرماخوردگی یا سایر بیماری ها، در آن ها هستند، روش های متفاوتی وجود دارد. امروزه با وجود فناوری های پیشرفته در حوزه پزشکی، برای ساده ترین کار ها هم ابزاری مدرن و کاربردی وجود دارد. یکی از این ابزارها، سرنگی است که می توانید از داروخانه ها تهیه نمایید، تا محلول آب نمک را با فشاری مناسب وارد حفره های بینی تان نمایید. اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد، درباره محلول آب نمک استانداردی که جهت رفع مشکل شما، موثر واقع شود این است که محلول آب نمک تهیه شده نباید آنقدر غلیظ و اشباع شده باشد که باعث خشکی مجاری تنفسی بینی و حلق شود.

محلول آب نمک مناسب، باید حاوی مقدار متعادل و مناسبی از نمک معمولی و آب ولرم باشد که باعث درمان عفونت یا چرک شود البته نباید فراموش کرد که علاوه بر شستشوی بینی با آب نمک، باید از داروها و قرص های مرتبط که پزشک تجویز کرده است نیز استفاده نمود. اگر شستشوی بینی به وسیله آب نمک، طبق توضیحات و استانداردهای ذکر شده انجام شود، می تواند در بهبود بیماری هایی مانند سرماخوردگی، گلودرد و … تا حد زیادی موثر واقع شود. بهتر است برای دریافت نتیجه بهتر و کامل تر از آب نمک، علاوه بر بینی، محلول را قرقره هم نمایید. این کار باعث می شود، عفونت ایجاد شده سریعتر از بین برود یا کاهش یابد.

فواید ثابت شده شستشوی بینی به وسیله آب نمک

از مزایای شستشو با آب نمک می توان به موارد متعددی اشاره نمود. محلول آب نمک می تواند در درمان بیماری های سینوزیتی تا حد زیادی موثر باشد و باعث کاهش سردرد ناشی از سینوزیت شود. مخصوصا در فصل سرما که این بیماری در برخی افراد تشدید می گردد، شستشوی بینی با آب نمک، باعث کاهش عوارض ناشی از این بیماری می گردد. گاهی شستشوی بینی به وسیله آب نمک می تواند از بروز بیماری های بدتر نیز جلوگیری کند. به این معنی که ممکن است یک سرماخوردگی معمولی باعث شود چرک یا عفونت وارد خون شده و بیماری مننژیت را به وجود بیاورد. جهت جلوگیری از بروز این گونه بیماری های مزمن، شستشو با آب نمک را به افراد توصیه می کنیم. می دانیم که حساسیت های فصلی یا حساسیت های ناشی از گرده گیاهان از عوامل اصلی بروز عطسه و آبریزش بینی به شمار می آیند.

شستشوی بینی با آب نمک

استفاده آب نمک کمک کننده جهت تسریع در روند درمان

می توان در جهت کاهش عوارض این گونه حساسیت ها و جلوگیری از تشدید علائم، بینی خود را با آب نمک شستشو دهید. شستشوی بینی با آب نمک، شما را از بسیاری از راه های درمانی هزینه بر بی نیاز می کند. اما این به این معنا نیست که در زمان بروز بیماری های عفونی مانند سرما خوردگی، گلودرد، سینوزیت، حساسیت های فصلی و … نباید به فکر درمان صحیح و اساسی آن ها بود. بلکه شما باید از این شیوه به عنوان یک درمان جانبی نگاه کنید. گاهی اوقات بیماری های عفونی ایجاد شده، باعث التهاب در ناحیه بینی می شوند. این التهاب به علت حساسیت های تنفسی به سایر نقاط صورت، مانند پیشانی و چشم ها نیز سرایت پیدا می کند. شستشوی بینی به وسیله آب نمک می تواند در جهت درمان این التهاب بسیار موثر واقع شود. تورم های موجود در حفره های بینی که در اثر بیماری های ویروسی، عفونی یا باکتری ایجاد می شوند، با محلول آب نمک قابل حل خواهند بود. به علاوه اینکه شستشوی بینی با محلول آب نمک برای کودکان می تواند یکی از بهترین راه هایی باشد که زمینه بروز سایر بیماری ها در بزرگسالی برای آنان فراهم نشود.

 اطلاعاتی در خصوص آب نمک

آب نمک به دلیل وجود نمک به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی و طبیعی، به شما در بهبود عوارض ناشی از برخی بیماری ها کمک می کند. فقط باید در نظر داشته باشید که استفاده مداوم از محلول آب نمک استاندارد جهت شستشوی بینی و حلق، می تواند در جهت تسریع روند بهبودی به شما کمک کند. شستشو یکی از امن ترین راه هایی است که می توانید در جهت تسریع روند درمان بیماری، از آن بهره مند شوید. محلول آب نمک را حتما از هردو حفره بینی خود عبور دهید تا تاثیر واقعی آن را مشاهده نمایید. از سوزش ناشی از عبور آب نمک در پیشانی و مجرای بینی خود وحشت نکنید چراکه این نشانه ضدعفونی نمودن محیط ویروس است.

از آنجایی که ما اغلب اوقات با بینی تنفس می کنیم و در زمان بیماری این امر برای ما دشوار می گردد، شستشوی بینی به وسیله آب نمک می تواند به بهبود تنفس ما نیز کمک کند. توجه داشته باشید که زیاده روی در استفاده از هر چیزی، هرچند که بسیار مفید باشد، بازهم عوارضی خواهد داشت بنابراین در شستشوی بینی نیز توجه داشته باشید که از مقادیر متعادلی استفاده نمایید و در مصرف آن زیاده روی نکنید چرا که مصرف بیش از اندازه آن باعث خشکی بینی می شود.

چگونگی شستشوی بینی با آب نمک و مزایای آن

شستشوی بینی به وسیله آب نمک حتی در مواقعی که هیچ مشکلی ندارید نیز می تواند موثر باشد. به این صورت که با ورود گرد و غبار موجود در هوا به حفره های بینی ممکن است زمینه ایجاد بیماری فراهم شود‌. برای جلوگیری از بروز بیماری یا به عبارت دیگر پیشگیری، می توان از راهکار شستشوی بینی با آب نمک استفاده نمود. شما حتی می توانید سرم آب نمک را به صورت آماده و از داروخانه ها تهیه فرمایید و جهت شستشوی بینی، مورد استفاده قرار دهید. با اینکار محلولی مطابق با استانداردهای ذکر شده خواهید داشت و می توانید از کاربرد آن در رفع بیماری، اطمینان حاصل نمایید‌. با توجه به اینکه این روش در سراسر دنیا پذیرفته شده است و همینطور به دلیل تاثیر شگرف نمک در صنایع گوناگون از جمله پزشکی، این روش هیچ گاه قدیمی نخواهد شد. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با کلینیک دکتر اکبر اعتمادی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)