تغذیه بعد از جراحی بینی

تاثیر تغذیه مناسب در روند بهبودی

امروزه عمل زیبایی بینی، به یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی تبدیل شده است. جراحی بینی استخوانی در دسته عمل هایی قرار می گیرد که موجب تغییر ساختار بینی و چهره شخص می شود. در این جراحی، عوامل بسیاری موجب موفقیت جراح و بهبود شکل بینی خواهند شد. از میان این عوامل می توان به کیفیت جراحی و مراقبت های پس از عمل اشاره کرد که تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی خواهند داشت. در این مقاله تغذیه بعد از جراحی بینی را بررسی می کنیم. سپس رژیم غذایی مناسب در این دوره را شرح می دهیم.

تاثیر تغذیه بعد از جراحی بینی

استراحت کافی به عنوان یکی از مراقبت های پس از جراحی بینی شناخته می شود. با این حال، یکی دیگر از مهمترین عوامل تاثیر گذار در بهبودی بیمار که اغلب نادیده گرفته می شود، استفاده از رژیم غذایی مناسب است. پس از انجام عمل بینی، فرد باید وعده های غذایی خود را آگاهانه انتخاب کند بنابراین برای تسریع بهبودی، رژیم غذایی مناسب ضروری خواهد بود.

بعد از جراحی بینی از چه غذایی استفاده کنیم؟

در24 ساعت اول بعد از جراحی بینی، استفاده از رژیم غذایی مناسب اهمیت زیادی خواهد داشت. در این شرایط استفاده از غذاهای حاوی پروتئین و کربوهیدرات می تواند برای بیمار مفید باشد. علاوه بر این در بیست و چهار ساعت اول، باید از مصرف بیش از حد کافئین و الکل نیز خودداری نمود. با استفاده از غذاهای سبک در روز اول پس از جراحی، می توانید از تهوع جلوگیری کنید. در نهایت با از بین رفتن اثر داروی بیهوشی نیز می توانید، رژیم غذایی خود را تغییر می دهید.

هفته اول بعد از جراحی بینی چه چیزی بخوریم؟

در هفته اول بعد از جراحی باید از غذاهای نرم استفاده کنید. علاوه بر این استفاده کردن از ماست، جو دوسر، تخم مرغ، پوره سیب زمینی و فرنی را فراموش نکنید. این مواد غذایی مغذی هستند و جویدن آنها بسیار آسان است بنابراین استفاده از آنها می تواند موجب تسریع روند بهبودی شود. استفاده کردن از آب توت فرنگی، آب هندوانه و.. نیز می تواند برای بیمار مفید باشد.

هفته دوم بعد از جراحی بینی

بیشتر بیماران در هفته دوم بعد از جراحی به رژیم غذایی خود باز می گردند. با این حال، واکنش همه افراد به جراحی زیبایی متفاوت است. به طور کلی در این دوره باید از مصرف غذاهای ترد یا سفت خودداری کنید. با این حال همیشه یکی از مهمترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود این است که بعد از انجام جراحی باید از مصرف چه غذاهایی پرهیز کنیم؟ در ادامه غذاهایی که بهتر است از مصرف آنها اجتناب شود را بررسی می کنیم.

آبمیوه های طبیعی

پس از انجام جراحی بینی از مصرف چه موادی پرهیز کنیم؟

الکل

می توانیم با صراحت کامل بگوییم که مصرف نکردن الکل، مهم ترین مورد در تغذیه بعد از جراحی بینی می باشد. مصرف الکل در روزهای اول پس از جراحی می تواند عوارض بد و ناخوشایند زیادی را به همراه داشته باشد. علاوه بر این مصرف این نوشیدنی می تواند روند بهبودی را طولانی نماید. با وجود اینکه بیشتر بیماران پس از گذشت یک هفته از الکل استفاده می کنند اما از نظر علمی بهتر است، تا زمان از بین رفتن ورم بینی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری شود.

غذاهای ادویه دار

همه ما می دانیم که غذاهای حاوی ادویه فواید متعددی دارند. با این وجود برای جلوگیری از تهوع یا سایر عوارض بهتر است در هفته اول پس از جراحی، از غذاهای پر ادویه استفاده نشود.

غذاهای پر سدیم

استفاده از نمک یا غذاهای پر سدیم باعث ایجاد تورم می شود. در این شرایط زمان بهبودی به شدت افزایش پیدا می کند. بنابراین به عنوان یک اقدام احتیاطی بهتر است، از یک رژیم غذایی مناسب استفاده شود که مصرف سدیم در آن کم باشد. با استفاده از این رژیم غذایی، بیمار سریعتر بهبود پیدا می کند و از ایجاد تورم بیشتر نیز جلوگیری خواهد شد.

مصرف سبزیجات در تغذیه

غذاهای سفت

استفاده از غذاهای چسبناک و ترد می تواند روند بهبودی را طولانی نماید بنابراین مصرف نکردن این موارد در طی زمان درمان خاص از مهم ترین موارد تغذیه بعد از جراحی بینی می باشد.

جان کلام

شاید در وهله اول لیست غذاهایی که باید از مصرف آنها اجتناب کنید، طولانی به نظر برسد اما پس از گذشت چند هفته دوباره می توانید از این غذاها استفاده کنید. در ابتدا باید تغذیه بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید و از پرخوری جلوگیری کنید. در نهایت با از بین رفتن ورم بینی، این امکان وجود خواهد داشت که از رژیم غذایی معمول خود استفاده کنید. زمان بهبود رینوپلاستی به میزان و کیفیت مراقبت های بعد از جراحی بستگی خواهد داشت. با این حساب اگر استراحت کافی داشته باشید یا در مصرف الکل و سایر غذاها افراط نکنید، روند بهبودی سریعتر خواهد شد. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید از طریق شماره های درج شده با ما در ارتباط باشید و همچنین در صورت داشتن نظرات و پیشنهادات خود را با ما در بخش کامنت ها در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)