رژیم غذایی بعد از عمل بینی

رژیم غذایی بعد از عمل بینی

عمل بینی یکی از حساس ترین عمل های جراحی می باشد که افرادی زیادی در سراسر دنیا آن را انجام می دهند. انجام عمل بینی بیشتر بر مبنای زیبایی خاصی می باشد که فرد دوست دارد بعد از عمل بینی به آن دست یابد. همچنین باید در نظر داشته باشید که عمل بینی فقط یک علم بینی ساده نیست. شما باید قبل و بعد از انجام آن شرایط خاصی را رعایت کنید تا به نتیجه ای که میخواهید برسید. در این مقاله ما می خواهیم رژیم غذایی بعد از عمل بینی را بررسی کنیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دهمی، پس تا انتها همراه ما باشید تا در این زمینه نکاتی را مطرح کنیم.

رژیم غذایی بعد از عمل بینی شامل چه مواردی می باشد؟

معمولا بعد از عمل بینی، یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، تغذیه است. تغذیه نیز بیشتر  شامل موادهای غذایی خاصی است که شما می توانید بعد از عمل بینی بخورید که در این خصوص ما به موارد زیر اشاره می کنیم. در ابتدا شما باید سعی کنید غذاهای نرم را بخورید، خوردن غذاهای نرم باعث میشود تا فرم بینی جراحی شده به همان حالت باقی بماند. مثلا  می تواند پوره سیب زمینی و یا انواع سوپ های آماده و همچنین تخم مرغ های ریز و خرد شده و برخی دیگر از انواع غذاها که نیاز کمی به جویدن دارند استفاده کنید. جهت دسترسی به انواع ویتامین ها می توانید از غذاهای فیبردار استفاده کنید. معمولا غذاهای دارای فیبر باعث می شوند تا روده  به خوبی عملکردش را انجام دهد به طوری که اصلا یبوست نگیرید. در این خصوص شما می توانید از غذاهایی مثل ماکارونیو گندم و برنج قهوه ای پخته و نان گندم و ذرت بو داده شده استفاده کنید.

همچنین شما در این خصوص می توانید از میوه هایی مثل سیب و پرتقال و توت فرنگی و گلابی نیز استفاده کنید. استفاده از برخی سبزیجات مثل هویج پخته و سیب زمینی آب پز و همچنین نخود سبز پخته و کلم بروکلی و اسفناج آب پز نیز می توانند به رژیم غذایی بعد از عمل بینی شما کمک کنند تا سلامت خود را بعد از عمل بینی بدست آورید و باید آن را در نظر بگیرید چون از اهمیت خاصی برخورد دار می باشد. یکی دیگر از انواع غذاهایی که باید بخورید، مصرف غذاهای ضد التهابی می باشد. اگر شما این غذاها را مصرف کنید زخم های شما در کمترین زمان ممکن بهبود پیدا می کنند و خوب می شوند. معمولا در این خصوص می توانید از آووکادو و ماهی و روغن زیتون و سبزیجات، توت فرنگی و کلم و قارچ و انگور و همچنین گوجه فرنگی استفاده کنید. البته مصرف شکلات تلخ نیز در این زمینه توصیه می شود چون دارای خاصیت ضد التهابی می باشد و باید آن را در نظر داشته باشید، چون مهم است و از اهمیت زیادی برخوردار است و باید این مورد را نیز از نظر پزشکی در نظر بگیرید.

نحوه رژیم غذایی بعد از عمل بینی

نوع دیگری از غذاهایی که باید مصرف کنید، غذاهای ترمیم کننده زخم هستند. این غذاها، شامل ماهی، تخم مرغ  و هویج و پرتقال می باشند. البته شما می توانید از برخی دیگر سبزیجات مثل اسفناح و مرکبات نیز استفاده کنید. چون بدلیل ویتامین هایی که در این مواد غذایی به کار رفته است خیلی زود تمامی زخمهای شما خوب می شوند و باید آن را در نظر بگیرید. در برخی افراد نیز مشاهده شده که بعد از جراحی دچار استرس می شوند. در این خصوص افراد باید از آجیل و شکلات تلخ و همچنین چای سبز به همراه بابونه استفاده کنند چون خاصیت زیادی دارند و باید به درستی مصرف شوند. مورد دیگری که باید در خصوص رژیم غذایی بعد از عمل بینی در نظر داشته باشید، استفاده از میوه و سبزیجات تازه می باشد. میوه و سبزیجات بدلیل خاصیت های آنتی اکسیدانی که دارند می توانند تاثیرات زیادی بر روی جراحی شماو بهبود شما داشته باشند. همچنین  معمولا چون تمامی میوه ها دارای فیبر هستند باید طوری آنها را مصرف کنید که تاثیر مثبتی نیز بر روی عملکرد روده و معده شما داشته باشند. معمولا خیلی از افراد فقط می خواهند ببینند که بعد از عمل بینی چه چیزی میتوانند بخورند، ما در این جا می خواهیم به شما بگوییم که شما بعد از عمل بینی چه چیزی نباید بخورید.

بیشتر بخوانید : جراحی انحراف بینی

معمولا یکی از مواردی که بعد از عمل بینی نباید مصرف کنید، غذاهای سفت و جویدنی می باشد. این غذاها اگر بعد از عمل بینی مصرف شوند باعث تاثیرات منفی بر روی جای عمل بینی می شوند. البته باید در نظر داشته باشید که بعد از این که به طور کامل جای جراحی خوب شد می توانید آنها را مصرف کنید. یکی دیگر از مواردی که نباید مصرف کنید، مصرف غذاهای تند و اسیدی می باشد. غذاهای تند و اسیدی بیشتر باعث ایجاد جریان خون می شوند و اگر زیادی مصرف کنید، می تواند خون را با جریان زیادی از بینی شما به بیرون بیندازد. یکی دیگر از مواردی که نباید آنها را مصرف کنید، مصرف غذاهای فرآوری شده خواهند بود، این غذاها چون دارای مواد اشباع هستند به هیچ عنوان نباید مصرف شوند چون میتوانند بر روی جای جراحی بینی تاثیرات بدی داشته باشند و باید آن را در نظر بگیرید چون مهم است و از اهمیت زیادی نیز برخوردار می باشد. همچنین به هیچ عنوان نباید غذاهای گرم و سرد را بخورید این غذاها چون دمای بدن را تغییر می دهند ممکن است تاثیرات بدی روی جای جراحی داشته باشند.

چون جای جراحی بینی التهبا پذیر است به هیچ عنوان نباید غذاهایی که شور هستند را مصرف کنید، این غذاها چون دارای نمک هستند می توانند گرمای بدن را بالا ببرند و باعث ایجاد خونریزی شوند و باید این مورد را در نظر داشته باشید، چون مهم است و از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. اگر هم میخواهید بدانید که بعد از جراحی بینی چه نوع آشامیدنی هایی را می توانید مصرف کنید، باید بگوییم که یکی از آنها آب است، چون بعد از جراحی شما با کمبود آب بدن مواجه می شود که باید با مصرف آب آن را جبران کنید. همچنین شما می توانید از آب میوه هایی استفاده کنید که اسیدی نیستند. در این خصوص می توانیم به آب میوه هایی مثل آب کرفس و یا آب آناناس و همچنین آب هلو اشاره داشته باشیم. این موارد گفته شده بیشتر می توانند تورمهای حاصل از جراحی را کاهش دهند و باید آن را در نظر داشته باشید چون مهم است و از اهمیت زیادی نیز برخوردار می باشد و باید آن را در نظر بگیرید. بعد از جراحی همچنین نباید نوشیدنی های الکل دار و کافئین دار مصرف کنید چون میتوانند باعث افزایش تورم شوند.

چگونگی رژیم غذایی بعد از عمل بینی چ

کلام آخر

در این مقاله ما رژیم غذایی بعد از عمل بینی را بررسی کردیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دادیم، مهمترین مورد در خصوص رژیم غذایی بعد از عمل بینی این است که باید از ممواد غذایی خاصی استفاده کنیم که بتوانند در بهبود جراحی کمک کنند. البته باید در نظر داشته باشید که رژیم های غذایی انواع مختلفی دارند و شما باید، یک سری باید ها و نباید ها را در این زمینه در نظر بگیرید. این موارد به طور کلی می توانند باعث شوند تا شما زودتر بهبود پیدا کنید و به نتیجه ای که میخواهید برسید. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده باشید. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های درج شده در وب سایت با کلینیک جراحان بینی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)