جراحی بینی به روش باز

اغلب افرادی که میخواهند عمل زیبایی بینی را انجام دهند این مسئله برایشان پیش می آید که جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته دراین مقاله که دکتر اکبر اعتمادی ارائه می دهند، ما برای شما این دو عمل را واکاوی کرده و بصورت کامل توضیحات کامل را دراین رابطه به شما ارائه خواهیم کرد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

روش های جراحی بینی

در جراحی زیبایی بینی از بی حسی موضعی و بیهوشی کامل استفاده می کنند، بینی افراد به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود بینی گوشتی و استخوانی ، جراح بینی قبل از جراحی بینی اقدام به تشخیص بینی فرد می کند تا بداند بینی گوشتی است یا استخوانی. روش جراحی بینی در بینی های گوشتی و استخوانی متفاوت می باشد، جراحی بینی گوشتی یکی از سخت ترین و پیچیده ترین عمل ها میتواند باشد البته نکته ای که باید بدانیم این است که جراحی ترمیم بینی به مراتب از عمل بینی گوشتی هم سخت تر می باشد. جراحی بینی با توجه به شرایط بیمار و همچنین نظر جراح بینی با دو روش باز و یا بسته انجام می شود .

روش های  جراحی بینی
روش های جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز 

 

اینروش یکی از سخت ترین و حساس ترین عمل های زیبایی بینی محسوب می شود، که جراح یک برش بین پره های بینی ایجاد می کند و با کمک برشی که زده شده است لبه داخلی پره ها به بالا برده می شود تا نوک بینی و پشت بینی قابل دسترس باشد. در این حالتی که جراح برش زده است تمام ساختمان بینی قسمت غضروفی ، استخوانی و بافت نرم به صورت دقیق قابل مشاهده است. و پس از دیده شده ساختمان بینی مخاطی غضروف لترال بالایی را از تیغه میانی جدا نموده و اقدام به عمل بینی می نماییم.

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته ، برش ها در داخل سوراخ های بینی زده می شوند و کناره پره های بینی نیز برای دید بهتر جراح بینی باز می شود . با باز کردن پره های بینی جراح می تواند تغییرات را بهتر و موثر تر ایجاد کند.

هزینه جراحی بینی باز در سال 1403

به طور کلی تفاوتی بین جراحی بینی به روش باز و روش بسته وجود ندارد، و برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت جراحی، نزد جراح خود رفته تا بینی را به صورت کامل معاینه کرده و قیمت نهایی را به شما بگویند.

ولی بطور کلی وبصورت بازه ی قیمتی از محدوده 35 میلیون شروع شده و تا 80 میلیون و بالاتر هم با توجه به نوع جراحی، تبحر پزشک، محل جراحی و غیره … افزایش می یابد.

عمل جراحی بینی به روش باز مناسب چه افرادی می باشد؟

خیلی از افرادی که می خواهند عمل زیبایی انجام دهند به جراح خود مدل های مختلفی نشان می دهند که بینی خود را به شکلی که دوست دارند در بیاورند، ولی این کار اشتباهی است این عمل را به جراح خود بسپارید تا بینی که مناسب شما است و با توجه به مشکلاتی که بینی شما دارد بینی شما را عمل کند.

 • افرادی که قبلا بینی خود را عمل کرده اند و نیاز به عمل ترمیمی دارند.
 • افرادی که غضروف و اسکات بینی آن ها ضعیف و نرم هستند و نیاز به پیوند غضروف می باشند.
 • افرادی که بینی پیچیده ای دارند.

مزایای جراحی بینی به روش باز

 1. در جراحی بینی به روش باز تمام ویزگی های داخلی بینی و غضروف های بینی قابل مشاهده می باشد و عمل برای جراح ساده تر و راحت تر می باشد.
 2. افرادی که بینی کج، فرو رفته و پیچ خورده ای دارند این عمل برای این افراد مناسب می باشد.
 3. عمل ترمیمی بینی را با این روش به خوبی جراح می تواند انجام دهد.

معایب جراحی بینی به روش باز

 • در روش باز توروم نسبت به عمل های دیگ بیشتر است زیرا در این روش جراح شکاف های بیشتری زده و ممکن است چند هفته ای زمان ببرد.
 • به‌دلیل اینکه جراحی بینی باز تهاجمی‌تر است، ریکاوری پس از عمل طولانی‌تر است، چون گردش خون در نوک بینی ضعیف است.
 • به خاطر برش و شکاف کلوملا جای زخم چند هفته ای باقی می ماند اما با توجه به عمل هایی که تاکنون انجام شده است به مرور زمان جای این بخیه ها از بین خواهد رفت.
 • این روش بیشترین زمان را در اتاق عمل میبرد و کمی از عمل های دیگر بیمار ها دیر تر ریکاوری تر میشوند.

بهترین سن برای جراحی بینی باز

یکی از عوامل مهم در جراحی بینی و موفق بودن جراحی گذراندن سن بلوغ می باشد که معمولا در پسران بعد از 18 سالگی و در دختران بعد از 5 سالگی می باشد که اگر این سن را بگذرانند میتوانند جراحی بینی موفقی داشته باشند. و همچنین جراحی بینی بالاتر از سن 50 سالگی هم می تواند اثرات منفی روی صورت فرد داشته باشد چرا که سن بالاتر از 50 سالگی پوست انسان شل و چین و چروک هایی رو صورت ایجاد می شود.

عوارض جراحی بینی به روش باز

اگر افراد در انتخاب جراح خود تحقیق مناسبی را انجام نداده باشند ونمونه کارهای ایشان را بررسی نکرده بشند باشند و بینی خود را توسط افراد غیر حرفه ای جراحی کنند نیز مستعد عوارض گوناگون خواهند بودد:

 • نامتقارن بودن سوراخ های بینی
 • نیاز به عمل ترمیم دوباره بینی
 • سربالایی شدن نوک بینی بیش از حد
 • کاهش بیش از اندازه سایز بینی و مشکلات تنفسی بعد از عمل
 • درست نکردن اصلاح معایب عمل بینی

مدل هایی که می توان در جراحی بینی به روش باز انجام داد

 1.  بینی طبیعی: معمولا این عمل را افرادی انجام می دهند که فقط می خواهند عیوب اصلی بینی خود را از بین ببرند. اصطلاحا می خواهند عمل بینی خود زیاد مشخص نباشد، زاویه بین نوک بینی و لب بالایی در مدل طبیعی حدود 95 درجه است و هیچ قوسی بر روی بینی انجام نمی شود.
 2.  بینی فانتزی عروسکی: در این مدل بینی زاویه نوک بینی بالاتر (بینی سربالا)، قوس بینی بیشتر و سایز بینی در مقایسه با مدل طبیعی بیشتر است. افرادی که این مدل بینی را انتخاب می کنند باید توقعات معقولی داشته باشند. زیرا تغییرات نامعقول در بینی علاوه بر ایجاد عدم تناسب بین بینی و اجزای صورت، منجر به اختلالات تنفسی می شود.
 3. بینی نیمه فانتزی: در این روش کمی بینی حالات قوس پیدا می کند ولی در حال حاضر خیلی طبیعی می باشد و کمی نوک بینی از مدل طبیعی بالاتر میرود در این روش بینی حالتی طبیعی و فانتزی دارد.

مراقبت های بعد از عمل بینی با تکنیک باز

 1. در 72 ساعت بعد از عمل جهت کاهش تورم و کبودی می توانید از کمپرس سرد در نواحی اطراف بینی استفاده کنید.
 2. بعد از عمل از خوابیدن بر روی صورت اجتناب کرده و به صورت طاق باز استراحت نمایید.
 3. هنگام استراحت به کمک چند بالش سر و بالاتنه خود را بالاتر از پاها قرار دهید.
 4. حداقل تا یک هفته بعد از عمل بینی از غذاهای نرم و رقیق استفاده کنید.
 5. هنگام عطسه جهت جلوگیری از ایجاد فشار در بینی، دهان خود را باز بگذارید.
 6. حدود یک هفته پس از جراحی بینی به روش باز ، برای جلوگیری از خیس شدن گچ بینی از حمام کردن بپرهیزید.
 7. استعمال دخانیات در دو هفته ابتدایی بعد از عمل بینی روند بهبودی را مختل می کند.
 8. تا یک ماه بعد از جراحی بینی از فین کردن و تخلیه با فشار ترشحات بینی پرهیز کنید.
 9. حداقل به مدت یک ماه پس از جراحی بینی از قرار گرفتن زیر نور آفتاب مستقیم و انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

چه کسانی نمی توانند عمل زیبایی بینی را انجام دهند؟

 • افرادی که بیش از حد چاق هستند.
 • خانم هایی که زیر 16 سال سن دارند و آقایانی که زیر18 سال سن دارند.
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از بارداری خود گذرانده اند.
 • زنان باردار (زنانی که باردار هستند نمی توانند عمل زیبایی بینی را انجام دهند).
 • افرادی که سیگاری هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیمار هایی خون دارند مانند هموفیلی.
 • افرادی که کمتر از 1 سال عمل بینی انجام داده اند.
 • افرادی که ورزش های سنگینی مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.

نحوه شست و شوی بینی بعد از عمل

یکی از مهم ترین نکاتی که پس از جراحی بینی باید انجام شود، شست و شوی بینی با محلول مناسب است. برای شست و شو بینی راه حل های متعددی وجود دارد اما پزشکان معمولا شست و شو بینی با سرنگ را توصیه می کنند که این روش هم بسیار آسان است و هم نسبت به سایر روش های شست و شو بینی بهتر می باشد. شستشوی بینی معمولاً یک هفته بعد از عمل شروع می شود. در هفته اول جراحی بینی به روش باز ، شست و شو با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی صورت می گیرد. محلول شست وشو بینی سدیم کلراید 0.9 می باشد. این محلول را با استفاده از یک سرنگ ۱۰ سی سی داخل بینی می کنید و به این ترتیب بینی شست وشو می دهید . معمولا پزشکان توصیه می کنند که به مدت زمان تقریبی ۳ الی ۴ ماه بینی را با محلول شست و شو انجام دهند شست و شو در ماه های اول سبب شده که از کیپ نمودن بینی جلوگیری شود .

سوالات متداول

آیا می توان بعد از جراحی بینی ورزش را شروع کنیم؟ 

ورزشکاران باید بعد از جراحی بینی به روش باز، باید برای مدتی از فعالیت های ورزشی به دور باشند. مدت زمان دوری از ورزش به نوع ورزش و فعالیت های آن بستگی دارد.ورزش های سبک در صورت تشخیص جراح بینی می توانند بعد از گذشت ۲ ماه از عمل بینی از سر گرفته شوند. ولی در ورزش هایی که نیاز به دویدن دارند و یا فعالیت های بیشتر بدنی در آن ها انجام می شود، بین ۳ الی ۴ ماه بعد از جراحی بینی می توانند ورزش را شروع نمایند. برای شروع ورزش های رزمی و انواع کشتی بهتر است از جراحی بینی حداقل ۶ ماه بگذرد.

آیا کسانی که کم خونی دارند می توانند جراحی بینی انجام دهند؟

یکی از آزمایش هایی که پیش از انجام عمل بینی باید انجام شود، آزمایش کم خونی یا همان آنمی است. در این آزمایش، اگر مشخص شود که میزان هموگلوبین خون فرد کمتر از 10 است، ابتدا باید  کم خونی آنها درمان شود و سپس برای عمل اقدام کنند. با مراجعه به پزشک متخصص و تجویز قرص های مناسب (معمولاً مکمل های ب 12 و آهن) و یا انتقال خون، این کم خونی قابل درمان خواهد بود.

کلام آخر

ممنونم از کاربرانی که تا آخر این مطالب با ما همراه بوده اند و به جواب هایی که در ذهن خود داشتند را رسیده اند. و به این نتیجه رسیده اند که در جراحی خود پافشاری نکنند و اجازه دهید جراح خود طبق معلومات خود ومشکلاتی که در بینی شما وجود دارد بینی شما را عمل کند. ممنونم میشم سوالات خود را در رابطه با جراحی بینی به روش باز از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)