جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی، نوعی از عمل جراحی بینی است که در آن تنها نقایص بینی رفع می شود. این جراحی به تازگی باب شده و طرفداران خاص خود را نیز دارد.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

عمل بینی طبیعی برای رفع نواقص بینی انجام می شود. در این عمل بینی تا حد طبیعی باریک شده و نوک آن به درخواست بیمار و البته تا حدی که فقط افتادگی نوک بینی برطرف شود بالا برده می شود. در این روش جراحی بینی خبری از قوص های بیش از حد یا نوک بینی سربالا و تیز نیست.

پهنای نوک بینی. انحراف تیغه میانی یا سپتوم و وجود قوز در بینی نیز با کم این جراحی در صورت نیاز می تواند رفع شود. در نمونه های عمل بینی طبیعی مانند بینی فانتزی و عروسکی قوس بیش از حدی وجود ندارد بلکه یک انحنای طبیعی وجود دارد. ؛ اما طول، ارتفاع و حجم کلی بینی به مقدار کمی تغییر می‌کند تا زیبایی را به چهره فرد باز گرداند.

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

بعد از گذشت دوران نقاهت بینی، تورم بینی به تدریج و طی حدود شش ماه از بین می رود و شما پس از این مدت می توانید اثر جراحی طبیعی بینی را روی چهره خود احساس کرده و تغییر ظاهری مثبتی داشته باشید.

جلسه مشاوره قبل از عمل بینی طبیعی

اولین اقدامی که جراح برای عمل بینی طبیعی انجام می دهد بررسی ساختمان بینی شما می باشد. جراح در این بررسی تمام جوانب از جمله سوابق پزشکی شمارا نیز تحت بررسی قرار می‌دهد تا به بهترین نحو ممکن پروسه عمل بینی طبیعی را انجام دهد. نوع بینی، نوع پوست، ضخامت آن و اندازه غضروف بینی به میزان زیادی در نحوه تاثیر عملی بینی طبیعی تاثیر دارد و جراح با مد نظر قرار دادن همه این ها، به شما میگید که آیا عمل بینی طبیعی برای شما مناسب است یا خیر. و اگر مناسب باشد، از شما می‌خواهد تا برخی آزمایشات و تست هارا انجام دهید تا از سلامت عمومی شما مطمئن شده و جراحی را برنامه ریزی کند.

مشخصه های بینی طبیعی و استاندارد

بینی استاندارد یعنی بینی ای که بعد از عمل بینی طبیعی شکل می‌گیرد و اندازه آن و تناسبات آن با سایر عناصر صورت طبق استاندارد های زیبایی شناسی اندازه گیری شده است. استاندارد های زیبایی شناسی، فاصله بینی تا نقاط و اجزای مختلف صورت و اندازه های خود بینی را طبق برخی فرمول ها اندازه گیری می‌کند. در عمل بینی طبیعی ؛ نسبت زاویه های بینی با سایر اندام ها همچون گونه ها ، لب، پیشانی و غیره مورد تحقیق قرار می گیرد و با نسبت استاندارد مشخص شده بر پایه زیبایی شناسی چهره و فرمول های خاص آن مطابقت داده می شود.

یکی از این شاخصه های بینی طبیعی ؛ فاصله بینی با لب ها و چانه است. جراح باید این فاصله را با استفاده از اندازه های خود بینی که شامل طول، پهنا و حجم بینی است باید در نظر بگیرد.

ی;d دیگر از این مشخصه ها فاصله بینی تا چشم ها است. این فاصله معمولا از نوک بینی اندازه گیری می‌شود. و در تعیین استاندارد آن، پهنای بینی، طول بینی و نوع آن دخیل است.

و یک مورد دیگر نیز، خط میانی لب و زاویه آن با بینی است. این زاویه در بینی های فانتزی 100 درجه و بیشتر نیز می تواند باشد اما در بینی های طبیعی و استاندارد این زاویه 90 یا حداکثر 95 درجه می باشد.

یکی دیگر از مهم ترین موارد پوست بینی است. پوست بینی ضخیم در ترمیم زخم های ناشی از برش های جراحی دیر عمل می‌کند و پوست خیلی نازک نیز مستعد آسیب دیدن در هنگام جراحی است. همچنین پوست نازک پستی و بلندی های بینی را به سادگی نشان می‌دهد بنابر این جراح باید خیلی با دقت و ظرافت جراحی را انجام دهد.

در کل پروسه عمل جراحی، جراح سعی دارد سلیقه بیمار را به طور کامل و صد در صدی دخالت دهد اما اگر سلیقه بیمار با استاندارد های زیبایی شناسی تداخل داشته باشد یا با فرم صورت بیمار تناسب نداشته باشد جراح موظف است بیمار را از این مسئله آگاه کند.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

تفاوت جراحی بینی طبیعی با فانتزی

در عمل بینی طبیعی ؛ جراح تمام سعی خود را می‌کند که فقط ایرادات ظاهری بینی را رفع و رجوع نماید و تا حد امکان اندازه و شکل طبیعی بینی بیمار حفظ گردد، بنا بر این در این نوع از جراحی ، تغییر و تحولاتی که در جهت اصلاح بینی صورت می گیرد کمتر باشد تا کمتر حالت مصنوعی گرفته و فرم طبیعی خود را حفظ کند و تنها ایرادات آن برطرف شود.

در جراحی بینی مدل فانتزی که به صورت عامیانه به جراحی بینی عروسکی نامیده می‌شود. بینی بیمار بیش از اندازه کوچک شده و میزان سر بالا شدن و قوص روی بینی آن نیز بسیار اغراق آمیز تر  و بیشتر از بینی با فرم طبیعی می باشد. نکته قابل توجه این است که جراحی بینی باید توسط یک جراح بسیار حاذق و ماهر صورت بگیرد تا فرم طبیعی بیمار حفظ شده و دچار بسته شدن بینی و مشکلات تنفسی و بویایی نشود.

بهترین کاندیدای عمل بینی طبیعی

همه افراد پس از پایان دوران بلوغ و اتمام رشد صورت و بینی می توانند نسبت به عمل بینی طبیعی خود اقدام کنند. البته این افراد باید از لحاظ سلامت عمومی مشکلی نداشته و دچار بیماری های زمینه ای نباشند.

چه اشخاصی نباید جراحی بینی طبیعی انجام دهند ؟

افرادی که هنوز در سن رشد و بلوغ هستند و صفحات رشد غضروفی و استخوانی آن ها بسته نشده است. عمل بینی در این افراد می تواند نتیجه برعکس بدهد. زیرا با رشد بینی ممکن است تغییرات اعمال شده روی بینی دچار آسیب شده و بینی دچار انحراف یا افتادگی شود.

افرادی که از آخرین جراحی بینی آنها کمتر از یک سال می گذرد نمی‌توانند جراحی بینی انجام دهند. زیرا نتیجه نهایی عمل بینی طبیعی یا هر نوع دیگر از عمل بینی پس از مدت یک سال نمایان می شود و اگر تا قبل از این مدت و تا قبل از تکمیل و تثبیت تغییرات عمل جراحی دیگر انجام شود ممکن است نتیجه آن خوب نباشد.

بانوان باردار نمی‌توانند عمل بینی طبیعی یا هر عمل بینی دیگری انجام دهند. همچنین بتوانی که از زایمان آن ها کمتر از شش ماه می گذرد نیر حق انجام عمل بینی را ندارند و بهتر است که تا اتمام مدت زمان گفته شده از انجام عمل خودداری کنند.

افرادی که بیماران زمینه ای یا مشکلات انعقاد خون دارند نیز باید از انجام عمل خودداری کنند. بیماران سرطانی، دیابتی، هموفیلی، و برخی دیگر انواع بیماری های زمینه ای نباید عمل بینی را انجام دهند. البته بیمارانی که دیابت کنترل شده دارند می توانند تحت نظر جراح و با انجام برخی اقدامات عمل بینی انجام دهند.

نکات مهم در مورد عمل بینی طبیعی

به طور کلی رینوپلاستی مطلقا جنبه زیبایی و ظاهری ندارد، یعنی اگر بینی دچار شکستگی یا انحراف شده باشد نیز می توان آن را برطرف نمود. کج بودن بینی و دیگر اختلالات بینی نیز می تواند با این جراحی بر طرف شود. همزمان با عمل بینی طبیعی می‌توان با آندوسکوپی سینوس ها این اعمال را نیز برطرف نمود.اختلالت تنفسی مانند پولیپ بینی. آلرژی تنفسی و فصلی و گرفتگی مجاری تنفسی بینی نیز با عمل بینی طبیعی قابل حل شدن است. در حقیقت بر طرف کردن مشکلات داخلی بینی که کارکرد آن را دچار اختلال می‌کند نیز یکی از اهداف رینوپلاستی است.

در ارتباط با افرادی که مشکلات قلبی عروقی یا خون رسانی و یا بیماری های ریوی دارند، نمی‌توان به طور مطلق این افراد را از عمل بینی طبیعی منع نمود. بلکه جراح با ارجاع دادن آن ها به متخصص مربوطه، در صورت گرفتن تایید از متخصص می توانند بینی خود را جراحی کنند.

روش های جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی و به طور کلی تمام اعمال رینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

جراحی بینی باز: جراحی بینی باز در انجام تغییرات وسیع و گسترده در بینی و رفع مشکلات اساسی به کار می رود. در طی این روش، جراح بینی می تواند با استفاده از ایجاد یک برش در پایه بینی یا همان کلوملا پوست بینی را به طور کامل کنار می زند و با دسترسی به استخوان بندی بینی تغییرات اساسی و پایه ای را با جزئیات کامل انجام می دهد. . بنا بر این تسلط کامل و جزئی نگری جراح در جراحی بینی می تواند از مزایای عمل بینی به روش بسته می باشد.

جراحی بینی بسته: در جراحی بینی به روش بسته ، برشی روی تیغه بیین یا کلو+لا وجود ندارد. ؛ همه برش ها و تغییرات از داخل سوراخ های بینی انجام می شود. . در عمل بینی به روش بسته جراح آن تسلط لازمه را برای انجام تغییرات ندارد و غیر قرینگی و دیگر ایرادات جزئی بخشی از عوارض احتمالی این نوع عمل هستند. به طور کلی در جراحی بینی به روش بسته نمی توان تغییرات زیادی اعمال کرد زیرا دسترسی زیادی به استخوان بندی وجود ندارد. حتی جراحی های ترمیمی را نیز نمی‌توان با روش بسته انجام داد.

در جراحی بسته ، دست جراح بینی بسته تر بوده و محدودیت های ایشان بیشتر می باشد. به طور کلی مسئله این است که روش بسته رینوپلاستی ، روش قدیمی تری در عمل بینی طبیعی است و زمانی که برای اولین بار جراحی زیبایی و پلاستیک بینی به دنیا عرضه شد، عمل بینی به روش بسته انجام می شد؛ اما امروزه روش باز به دلیل مزایایی که دارد، از دید جراحان بینی محبوبیت و برتری بیشتری دارد.

در پایان باید دانست که جراح معمولا به صلاح دید خود و شرایط بیمار یکی از این دو روش را انتخاب می کند. روش بسته هرچند محدودیت هایی دارد اما در آن دیگر خبری از برش و بخیه و کبودی بیش از حد نیست.

 

دریافت مشاوره (کلیلک کنید)